برگزاری هفتمین مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی

«هفتمین مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی» به منظور بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در جهان، آگاهی استادان از پژوهش‌های جدید و تبادل تجربه‌های استادان و پژوهش‌گران ۲۷ و ۲۸ دی سال جاری در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به شرکت در این همایش می‌توانند چکیده مقاله خود را همراه سوابق تحصیلی و پژوهشی تا ۱۵ شهریور و اصل مقالات را تا ۳۰ مهر به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

وفایی، دبیر «هفتمین مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی به صورت دوسالانه و با هدف گردهمایی استادان داخل و خارج از کشور و تبادل نظر و اطلاعات درباره آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر این که ایران مهد زبان فارسی است، ادامه داد: بر همین اساس هدف دیگری نیز از برپایی این مجمع دنبال می‌شود. این هدف تقدیر از خادمان فرهنگ و زبان فارسی است. این همایش فرصت مناسبی برای دعوت و قدردانی از استادانی است که در امر گسترش زبان و ادبیات فارسی تلاش چشمگیری داشته‌اند.

این استاد دانشگاه افزود: بیش از ۲۰۰ استاد زبان فارسی برای شرکت در «هفتمین مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی» دعوت می‌شوند. همچنین میهمانان خارجی از تمامی قاره‌ها و کشورهای مختلف در این همایش حضور می‌یابند.

وی درباره ویژگی هفتمین مجمع در مقایسه با همایش‌های گذشته اظهار داشت: سعی داریم در این همایش بر ادبیات معاصر و ادبیات پس از انقلاب تاکید بیشتری داشته باشیم؛ چراکه این بخش از ادبیات فارسی به دلیل فراهم نشدن زمینه‌های ترجمه آثاری از این دست در خارج از کشور ناشناخته مانده است.

وفایی در ادامه به مهلت ارسال مقاله به دبیرخانه مجمع اشاره و تصریح کرد: ۱۵ شهریور آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه هفتمین مجمع در نظر گرفته شده است؛ اما به احتمال زیاد این زمان تمدید می‌شود. تاکنون حدود ۴۰ مقاله به دبیرخانه هفتمین مجمع رسیده است. تجربه همایش‌های پیشین نشان می‌دهد که در دو روز برگزاری همایش به دلیل برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های جنبی تنها امکان ارائه ۵۰ مقاله وجود دارد.

وی یادآور شد: مجموعه مقالات «ششمین مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی» در کتابی با حجم ۱۲۰۰ صفحه منتشر شد. در نظر داریم مجموعه مقالات هفتمین همایش را نیز در قالب کتابی منتشر و در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار دهیم.

دبیر «هفتمین مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی» درباره محورهای پیشنهادی برای ارائه مقاله به همایش توضیح داد: «بررسی روش‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی»، «نقد کتاب‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی»، «نقد و بررسی نرم‌افزارهای الکترونیکی آموزش زبان و ادبیات فارسی»، «نقد و بررسی برنامه‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور» و «نقد و بررسی ترجمه آثار ادبیات فارسی به زبان‌های دیگر» از جمله محورهای این همایش اند.

وی ادامه داد: «راهکارهای گسترش و تقویت زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور»، «تاثیر زبان و ادبیات فارسی بر زبان و ادبیات دیگر ملل»، «جاذبه‌های معنوی زبان و ادب فارسی»، «بررسی ادبیات معاصر فارسی» و «آشنایی با منابع الکترونیکی ربان و ادبیات فارسی» دیگر محورهای پیشنهادی برای ارسال مقاله اند.

علاقه‌مندان به شرکت در این همایش برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به دبیرخانه مجمع واقع در تهران، خیابان انقلاب، روبروی سینما سپیده، ساختمان فروردین، طبقه چهارم، واحد ۱۶ یا به شنانی اینترنتی www.persian-language.org مراجعه کنند.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *