كهن‌ترين نسخهٔ فارسی تاريخ‌دار موجود در جهان منتشر شد

کتاب «الابنیه عن حقایق الادویه» کهن‌ترین نسخه فارسی تاریخ‌دار موجود جهان به کوشش مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری فرهنگستان علوم اتریش به صورت کامل در ایران منتشر شد.

به گزارش تارنمای زبان فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز جمعه اعلام کرد که این کتاب نوشتهٔ ابومنصور موفق بن علی هروی و به خط علی بن احمد اسدی طوسی در سال ‪ ۴۴۷‬هجری قمری با مقدمه‌های فارسی ایرج افشار و علی اشرف صادقی و مقدمه‌های انگلیسی برت فراگنر، نصرت‌الله رستگار، کارل هولوبار، اوا ایربلیش و محمود امید سالار وارد بازار کتاب ایران شده است.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب با همکاری انتشارات فرهنگستان علوم اتریش، نسخهٔ برگردان این کتاب را به قطع نسخه اصلی آن منتشر کرده است.

این اثر ارزشمند که در کتابخانهٔ ملی اتریش نگهداری می‌شود، کهن‌ترین دست نوشته فارسی شناخته شده در جهان به شمار می‌آید.

پیش تر نیز دو بخش از این کتاب با مقدمه کوتاه مجتبی مینویی و به صورت مصور در سال ‪ ۱۳۴۴‬از سوی انتشارات بنیاد فرهنگ ایران به چاپ رسیده و پس از آن نسخه برگردان کاملی از آن بصورت سیاه و سفید از سوی انتشارات آکادمی گراتس اتریش در سال ‪ ۱۹۷۲‬با مقدمه تالبوت و ترجمه انگلیسی زلیگمان انتشار یافته است.

این اثر تنها چاپ رنگی و کامل کتاب الابنیه عن حقایق الادویه در ایران به شمار می‌آید که با چند مقدمه فارسی و انگلیسی همراه است.

  • 3

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬1 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *