همايش مشتركات ادبيات فارسي و عربي در دانشگاه دمشق برگزار شد

همایش مشترکات زبان و ادبیات فارسی و عربی روز سه شنبه در دانشگاه دمشق با حضور شماری از استادان دانشگاه از ایران و سوریه برگزار شد.

به گزارش تارنمای «زبان فارسی» به نقل از خبرگزاری ایرنا، در این مراسم که شماری از اساتید، دانشجویان دانشگاه دمشق به ویژه گروه زبان و ادبیات فارسی و مسوولان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق حضور داشتند، اساتید ایرانی و سوری به تشریح تاثیر زبان، فرهنگ، متون، اشعار و اصطلاحات زبان‌های عربی و فارسی بر یکدیگر و ترجمه کتاب‌ها و آثار دو زبان عربی و فارسی نسبت به هم پرداختند.

فخری بوش استاد سوری در این زمینه گفت: زبان عربی در دوره‌های مختلف از ابتدای صدور اسلام به ایران تاثیر زیادی بر زبان و ادبیات فارسی داشته و مردم ایران تا کنون نیز از اصطلاحات و کلمات عربی فراوانی در زبان خود استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: در دوره معاصر نیز این تاثیر و تاثر ادامه داشته و آثار جاودان ادب فارسی چون شاهنامه، رباعیات خیام، بوستان و گلستان سعدی و غزلیات حافظ به زبان عربی ترجمه شده و مورد استقبال ادب دوستان قرار گرفته است.

این استاد دانشگاه دمشق همچنین خاطر نشان کرد: تاثیر زبان و ادبیات فارسی نیز از طریق روابط تاریخی و دینی ملت‌های عربی با مردم ایران بسیار است و کلمات و اصطلاحات و حتی امثال فراوانی از این زبان در ادبیات عربی رسوخ کرده و تا امروز نیز رواج دارد.

در سال ‪ ۱۳۷۰‬تعداد دانشجویان فارسی آموز در سوریه یک هزار و ‪ ۳۰۰‬نفر بود که در پرتو روابط دو کشور کرسی زبان فارسی در دانشگاه تشرین در سال ‪۱۳۷۴‬ و در دانشگاه البعث در سال ‪ ۱۳۷۵‬دایر شد و امروز این رقم افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

کرسی‌های زبان فارسی در این دانشگاه‌ها وظیفهٔ تامین استاد و منابع درسی برای واحدهای اختیاری زبان فارسی در دو دانشکده ادبیات عرب و تاریخ را به عهده دارند و تاکنون شمار زیادی از دانشجویان سوری در دانشگاه‌های سوریه با زبان فارسی آشنا شدند.

افتتاح دو گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های دمشق و البعث به عنوان یک قدم بنیادی، پس از تلاش فراوان در سال تحصیلی ‪ ۱۳۸۴‬به انجام رسید و در سال ‪ ۱۳۸۶‬این گروه در دانشگاه حلب به عنوان سومین گروه زبان و ادبیات فارسی در سوریه افتتاح شد.

مراسم جشن فارغ التحصیلی اولین دوره دانشجویان زبان و ادبیات فارسی شامل ‪ ۱۶‬دختر و پسر سوری نیز ‪  ۲۷‬اسفند ‪ ۱۳۸۸‬در دانشگاه دمشق با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه، وائل معلا رییس این دانشگاه و فرهاد رهبر رییس وقت دانشگاه تهران برگزار شد.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *