مسئولان رسانه‌های ایران، افغانستان و تاجیكستان خواستار شدند: تشكیل اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان جهان

مسئولان رسانه‌های ایران، افغانستان و تاجیکستان که امروز چهارشنبه در میزگرد ایرنا در نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی مطبوعات شرکت کرده بودند، خواستار تشکیل هر چه سریعتر اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان جهان شدند.

به گزارش تارنمای «زبان فارسی»، به نقل از خبرگزاری ایرنا این میزگرد با عنوان بررسی راههای همکاری رسانه‌های کشورهای فارسی زبان در محل غرفه ایرنا در هفدهمین نمایشگاه مطبوعات در تهران برگزار شد و در آن، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری مدیرعامل خبرگزاری صدای افغان از افغانستان، رمضانعلی یوسفی مدیرکل اخبار خارجی خبرگزاری جمهوری اسلامی و بختیار همدم سردبیر روزنامه منبر خلق ، پرتیراژترین روزنامه تاجیکستان حضور داشتند.

شرکت‌کنندگان در این میزگرد، راههای همکاری عملی برای ایفای نقش فعالتر از سوی رسانه‌های سه کشور یادشده را برای ترویج و گسترش زبان فارسی و دفاع از ارزشها، سنتها و آیین و تاریخ مشترک خود را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

یوسفی، مدیرکل اخبار خارجی ایرنا در این میزگرد، رسانه‌ها را یکی از مهمترین عوامل بروز تحولات در جهان امروز دانست و تصریح کرد: زبان، خاستگاه رسانه و یکی از عوامل استراتژیک و راهبردی در گسترش روابط میان کشورها و پیوند ملتها است.

وی افزود: به همین دلیل است که هرگاه از ارتباط و اتحاد سه کشور فارسی زبان ایران، افغانستان وتاجیکستان سخن گفته می‌شود با مخالفت‌های نهان و آشکار برخی قدرت‌ها و نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مواجه می‌شویم، چون خیلی‌ها دوست ندارند چنین اتفاقی بیفتد.

یوسفی با اشاره به جمعیت حدود ‪۱۱۰‬میلیون نفری کشورهای فارسی زبان تصریح کرد: امروز این سه کشور بیش از هر زمان دیگر به یک رسانه قوی با زبان مشترک برای تقویت پیوندها و دفاع از منافع خود نیاز دارند.

وی با انتقاد از آنچه که آن را غفلت کشورهای فارسی زبان در راه اندازی رسانه مشترک توصیف کرد، گفت: چنین رسانه‌ای علاوه بر اینکه می‌تواند به توسعه روابط و همکاریهای این سه کشور کمک شایانی بکند در حرکت مشترک منطقه‌ای و جهانی آنها نیز بسیار موثر خواهد بود.

مدیرعامل خبرگزاری صدای افغان هم در این میزگرد سقوط طالبان را زمینه ساز توسعه رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های فارسی زبان در افغانستان دانست و با موثر خواندن حضور این رسانه‌ها در تحولات این کشور، بر لزوم همکاری و همگرایی سه کشور فارسی زبان تاکید کرد.

حجت‌الاسلام حسینی گفت: اگرچه ممکن است برخی نیروهای داخلی و خارجی حاضر در افغانستان مخالف همگرایی رسانه‌های کشورهای فارسی زبان باشند اما ظرفیت های بالای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی این سه کشور زمینه را برای همگرایی رسانه‌های فارسی زبان فراهم ساخته است.

وی در این راستا خواستار انسجام رسانه‌های فارسی زبان از طریق ایجاد اتحادیه رسانه‌های کشورهای فارسی زبان جهان شد و آمادگی افغانستان را برای ایفای نقش خود در این زمینه اعلام کرد.

مدیرعامل خبرگزاری صدای افغان افزود: چنین اتحادیه‌ای با برنامه ریزی و هدایت رسانه‌های فارسی زبان و پذیرش عضو از هر سه کشور ایران ، افغانستان و تاجیکستان می‌تواند علاوه بر ترویج زبان فارسی، به هویت بخشی فارسی زبان و دفاع فرهنگ، ارزشها و آیینهای مشترک آنان کمک موثری بکند.

حسینی در این زمینه از اتحادیه رادیو و تلویزیونهای اسلامی به عنوان یک الگوی موفق نام برد که ظرف ‪ ۴‬سال اخیر توانسته است با سازماندهی اعضای خود و ایجاد هماهنگی میان آنها، در مناسبتهای ویژه همچون روز قدس و حمله اسراییل به نوار غزه برای دفاع از منافع جهان اسلام موفق عمل کند.

وی در این زمینه از ایران و ایرنا خواست تا در جهت تشکیل اتحادیه رسانه های فارسی زبان جهان پیشگام شود.

بختیار همدم سردبیر روزنامه منبر خلق افغانستان هم با استقبال از این پیشنهاد، آمادگی رسانه‌های تاجیکستان را برای پیوستن به اتحادیه رسانه های فارسی زبان جهان به محوریت ایران اعلام کرد.

وی گفت: در حالی که امروزه کشورهای بیگانه با ایجاد اتحادیه‌های رنگارنگ همچون دوستداران طبیعت و یا رسانه‌های گوناگون اقدام به پخش برنامه و ایجاد صفحات زبان فارسی و حتی سریلیک برای مردم فارسی زبان ما می‌کنند تا از طریق آن، به اهداف سیاسی و پشت پرده خود برسند، چرا ما باید در زمینه تشکیل اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان تعلل کنیم؟!

همدم با تاکید بر موفقیت حتمی تشکیل چنین اتحادیه‌ای به وجود شبکه تله کامپین به زبان روسی اشاره کرد که با وجود اختلافات سیاسی، فرهنگی و قومی میان کشورهای روسیه، حوزه بالکان، قفقاز و آسیای میانه توانسته است بخوبی فعالیت کند و مخاطبان بسیاری را در این کشورها بدست آورد.

سردبیر روزنامه منبر خلق در این زمینه از تاخیر در تحقق توافق روسای جمهوری ‪ ۳‬کشور فارسی زبان برای راه اندازی شبکه تلویزیونی فارسی زبان نوروز انتقاد کرد و لزوم فعالیت هر چه سریعتر آن را مورد تاکید قرار داد.

همدم گفت: من معتقدم اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان جهان نیز هر چه زودتر با شجاعت تشکیل شود زیرا اکنون نیز برای چنین کاری دیر شده است.

وی افزود: از آنجا که ایران از امکانات بیشتر و آموزش بهتری در عرصه رسانه‌ای در میان کشورهای فارسی زبان برخوردار است، بانی تشکیل این اتحادیه و مقر آن نیز باید در ایران باشد و دولتهای عضو نیز از ایجاد آن به عنوان یک نهاد صنفی و حرفه‌ای غیردولتی حمایت کنند.

سردبیر روزنامه منبر خلق تاجیکستان با اشاره به اینکه بعد از شوروی سابق دسترسی مردم تاجیکستان را به ادبیات اصیل زبان فارسی محدود کرده و خط آنان را نیز به سریلیک تغییر داده بود، باقی ماندن بخش‌هایی از ملت فارسی زبان تاجیک در جمهوری‌های دیگر را از جمله دیگر مشکلات آن پس از استقلال برشمرد.

همدم افزود: تقویت و توسعه رسانه‌های فارسی زبان نه تنها برای زنده کردن زبان فارسی بلکه برای زدودن برخی سنت‌های نامطلوب برجای مانده از زمان سلطه شوروی در تاجیکستان بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه خط فارسی اکنون بسرعت در حال رواج در تاجیکستان است و علاوه بر دانش آموزان، روزنامه نگاران و کارکنان دولت نیز آن را فراگرفته اند، خاطرنشان ساخت: تا زمانی که همه مردم تاجیکستان بتوانند خط فارسی که خط نیاکان و تاریخ آنها است، را بخوانند، وقت چندانی نمانده است.

سردبیر روزنامه منبر خلق در این زمینه به سخنرانی امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان به زبان فارسی در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و اظهارداشت: وقتی رییس جمهوری ما به زبان فارسی در سازمان ملل سخنرانی کرد اشک شوق از چشمان تاجیک‌ها سرازیر شد زیرا احساس کردیم زبان فارسی دیگر جهانی شده است.

همدم در همین راستا، توافق روسای جمهوری ایران، افغانستان و تاجیکستان برای تاسیس یک تلویزیون مشترک فارسی زبان را مقدمه‌ای برای تشکیل اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان جهان دانست اما تاکید کرد چنین اتحادیه‌ای باید به صورت صنفی و غیردولتی ایجاد شود تا فارغ از مشکلات اداری و بوروکراسی مرسوم کشورها بتواند فعالیت کند.

وی گفت: این اتحادیه همچنین می‌تواند با تعیین جایزه‌ای به نام بزرگان زبان فارسی، آن را در جریان یک مراسم سالانه – که می‌تواند نمایشگاه بین المللی مطبوعات در ایران باشد-، به خبرنگاران و رسانه‌هایی که بیشترین کوشش را در جهت ترویج زبان فارسی داشته اند، اهدا کند.

حسینی مدیرعامل صدای افغان نیز با تاکید بر لزوم غیردولتی بودن تشکیل اتحادیه یادشده، پیشنهاد کرد اعضای آن را خبرگزاریها و مطبوعات فارسی زبان همه نقاط جهان تشکیل دهند.

مدیرکل اخبار خارجی ایرنا نیز اطلاع رسانی را ابزاری برای دفاع از منافع ملی کشورها خواند و با تاکید بر لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان جهان خاطرنشان ساخت: علاوه بر تشکیل اتحادیه، سه کشور فارسی زبان با ایجاد یک تلویزیون ماهواره‌ای و یک خبرگزاری مشترک به زبان فارسی، می توانند علاوه بر حفاظت از فرهنگ، آیین و سنتهای مردم خود آموزش‌های زیادی را به فارسی زبان‌های دنیا ارائه کنند.

یوسفی افزود: اگر یک جوان افغانی یا تاجیک ببیند یک رسانه فارسی زبان حرف دل او را به زبان خود او می‌زند، راحت پیام‌های آموزشی آن را می‌پذیرد.

مدیرعامل خبرگزاری صدای افغان نیز در ادامه این میزگرد بر سازماندهی رسانه‌های این سه کشور برای تشکیل یک اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان تاکید کرد وگفت: هیات مدیره این اتحادیه می‌تواند از طریق برگزاری انتخابات آزاد در میان مدیران رسانه‌ای این کشورها انتخاب شود و وظیفه اصلی آنها نیز صرفا سیاست‌گذاری و برنامه ریزی باید باشد.

حجت‌الاسلام حسینی نقش خبرگزاری جمهوری اسلامی را در تشکیل این اتحادیه بسیار مهم دانست و یادآور شد: در دو کشور افغانستان و تاجیکستان زبان‌های دیگری غیر از زبان فارسی رایج است ولی موقعیت زبان فارسی در ایران و امکانات و شرایط آن منحصر بفرد است.

مدیرکل اخبار خارجی ایرنا در پاسخ به این گفته مدیرعامل خبرگزاری صدای افغان بر نهفته بودن زیرساخت‌های خبری در این سه کشور تاکید کرد و و با اشاره به ظهور رسانه‌های جدید با هدف تاثیرگذاری در فرهنگ مخاطبان گفت:

اگر ما دیر بجنبیم باید منتظر تهاجم همه جانبه اینگونه رسانه‌ها به فرهنگ و رفتار مردم فارسی زبان کشورهای خود باشیم.

وی به همین دلیل از تاخیر در راه اندازی تلویزیون مشترک فارسی زبان اظهار تاسف کرد.

اما در حالی که یوسفی معتقد بود دولت‌ها می‌توانند نقش مهمی در تشکیل اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان می‌توانند ایفا بکنند، مدیرعامل خبرگزاری صدای افغان با ورود دولت‌ها به این قضیه مخالفت کرد وگفت: با توجه به وجود موارد مختلف در سیاست‌های رسمی این سه کشور بهتر است این اتحادیه توسط بخش خصوصی ولی با حمایت دولت‌ها صورت بگیرد که در میان آنها نقش دولت جمهوری اسلامی ایران بخاطر موقعیت خاص زبان فارسی در این کشور و امکانات آن باید برجسته باشد.

سردبیر روزنامه منبر خلق تاجیکستان نیز با تاکید بر اینکه اشتراکات کشورهای فارسی زبان بسیار بیش از اختلاف نظرهای آنها است، از پوشش مراسم و جشن‌های مشترک توسط رسانه‌های فارسی زبان به عنوان وسیله‌ای برای نزدیکی بیشتر آنها نام برد.

در این میزگرد همه شرکت‌کنندگان بر تدارک بر پایی جشنواره و نمایشگاه ویژه رسانه‌های فارسی زبان و اعطای تسهیلات و جوایز خاص به آثار برجسته رسانه‌ها در این زمینه تاکید کردند.

 • 0

  Overall Score

 • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

2 comments on “مسئولان رسانه‌های ایران، افغانستان و تاجیکستان خواستار شدند: تشکیل اتحادیه رسانه‌های فارسی زبان جهان

 1. رضا مهریزی
  ۱ دی ۱۳۹۰ at ۰۱:۰۹

  بسمه تعالی

  ضرورت اتحاد ایران و افغانستان و تاجیکستان و تشکیل کشور واحد به مرکزیت هرات
  نگارنده :
  رضا مهریزی ( کارشناس ارشد ایرانشناسی )
  قرن هجدهم و نوزدهم ، قرن ظهور ملت ها و ملیت های جدید در چهار گوشه جهان بود . ولی در اواخر قرن بیستم و نیز اوایل قرن بیست و یکم اوضاع عوض شد و در این مدت ، بجای تشکیل کشورها ، تشکیل اتحادیه ها و از بین رفتن مرزها به وقوع پیوست ، نمود این امر را در تشکیل اتحادیه اروپا و نیز اتحادیه جنوب شرق آسیا و همچنین اتحادیه آفریقا مشاهده می نماییم . این اتحادیه ها بدین دلیل شکل گرفته اند که دولت ها متوجه شده اند با برقراری اتحاد با یکدیگر نقش موثرتری می توانند در جهان جدید بازی کنند .این ضرورت امروز در فرا روی ما نیز وجود دارد ایران امروز برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت جهانی احتیاج دارد وسعت و جمعیت بیشتری داشته باشد ( وسعت امروز ایران اگر چه زیاد است ولی ایران یک ابرقدرت جهانی به جمعیت و وسعت بیشتری نیازمند است ) افغانستان و تاجیکستان ، دو کشور عزیز فارسی زبان ، نیز برای اینکه بتوانند از وضعیت نه چندان مطلوب فعلی که متاسفانه دارند بدرآیند راهی جز اتحاد با ایران ندارند . این اتحاد و تشکیل کشور واحد قطعا قدرت تاثیرگزاری در مناسبات جهانی ایران را به شدت افزایش خواهد داد و نیز افغانستان و تاجیکستان را به دریاهای آزاد مرتبط خواهد کرد و از انزوا و حاشیه نشینی فعلی در خواهد آورد. علاوه بر آنکه این دو کشور خواهند توانست از درآمدهای نفتی و گازی و… ایران استفاده کنند و از اینها مهمتر از پیشرفت های فنی و صنعتی ایران بهره مند شوند .
  البته در این مسیر مشکلات و سنگلاخ هایی نیز وجود دارد که مهمترین آن مساله مذهب است ؛ مذهب ایران تشیع دوازده امامی است و مذهب این دو کشور تسنن . اما باید توجه داشت که علاوه بر اینکه تعداد شیعیان ، چه شیعه دوازده امامی در افغانستان و چه شیعه اسماعیلی در تاجیکستان پرشمار هستند ، وضعیت مذهبی اهل سنت در تاجیکستان و افغانستان در شرایط کنونی ، شبیه وضعیت مذهبی ایران در زمان پیش از صفویان است که می توان آن را تسنن دوازده امامی دانست و آنها در عین سنی بودن ارادت خاصی به تمام دوازده امام شیعه نیز دارند که نمونه بارز آن در شهر مزار شریف شاهدیم که بسیاری از اهل سنت افغانستان معتقدند که آنجا آرامگاه حضرت علی است و به همین دلیل به شدت بدان عشق می ورزند و در تاجیکستان نیز وضع تقریبا بر همین منوال است.
  به هر تقدیر شاید در این راه در ابتدا ، مشکلاتی وجود داشته باشد . اما قطعا با کمی تسامح از سوی طرفین ان شاء الله چالش جدی ای به وجود نخواهد آمد . البته مساله دیگر پشتو زبان ها و ترک زبان ها در این دو کشور و به ویژه افغانستان هستند که البته آنها نیز می توانند مانند دیگر اقلیت های زبانی در ایران کنونی به زبان بومی خود پایبند باشند اما زبان رسمی و اداری مثل همین الآن در ایران ، تنها فارسی دری باشد . البته باید برای اینکار امتیازی نیز به افغانستان داد و آن امتیاز می تواند این باشد که هرات به عنوان پایتخت ایران بزرگ برگزیده شود.
  به هر روی شاید این کار در ابتدا بسیار دشوار و صعب و دور از دسترس و حتی غیر عقلانی به نظر رسد اما قطعا این آرزو نیز مثل همه آرزوهای دیگر با زمینه سازی و ایجاد تمهیدات و مقدمات لازم و نیز صبر و بردباری و استقامت در دراز مدت ، امری کاملا تحقق پذیر و شدنی می باشد . ان شاءالله ( از تمهیدات و مقدمات این اتحاد مبارک می توان به تاسیس فرهنگستان زبان فارسی مشترک و نیز ایجاد شبکه های تلوزیونی مشترک و از اینها مهمتر احداث راه آهن سراسری دوشنبه – کابل – هرات – تایباد – چابهار اشاره کرد که قطعا نقش مهمی در پیوند دادن و نیز پیشرفت این سه کشور ایفا خواهد کرد ).

 2. مهرداد احمدی ورامینی
  ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ at ۰۳:۲۹

  بسمه تعالی

  عنوان مقاله :
  ضرورت اتحاد ایران و افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان و تشکیل کشور واحد به مرکزیت هرات
  نگارنده :
  مهرداد احمدی ورامینی

  قرن هجدهم و نوزدهم ، قرن ظهور ملت ها و ملیت های جدید بود و هر روز نظارگیان شاهد زایش کشوری جدید و راحه الحلقوم در چهار گوشه جهان بودند . ( کشورهای راحه الحلقوم ، کشورهای کوچک و ضعیف در برابر استعمارگران بزرگ چون آمریکا هستند ، اینها در پی تجزیه کشورهای وسیع و حمایت از قومیت های خائن در این کشورها می باشند . جالب است آمریکا که کشوری حدیث العهد است در طول جنگ های داخلی اش در نیمه اول دهه ۱۸۶۰ در برابر ایالت های جنوبی که خواهان استقلال بودند تمام قد ایستاد و ۶۰۰ هزار نفر را به خون کشید اما یک وجب از خاکش را از دست نداد . حال چنین آمریکایی به جانبداری از اقوام تجزیه طلب ِ وطن فروش در اطراف و اکناف عالم می پردازد ) .
  به هر تقدیر در اواخر قرن بیستم و نیز اوایل قرن بیست و یکم اوضاع فوق الذکر عوض شد . در وضع جدید ، بجای تشکیل کشورها ، تشکیل اتحادیه ها و کم رنگ شدن مرزهای ملی ظاهر گشت ، شاهد این مساله را در تشکیل اتحادیه اروپا و نیز اتحادیه جنوب شرق آسیا و اتحادیه آفریقا مشاهده می نماییم . این اتحادیه ها بدین دلیل شکل گرفته اند که دولت ها متوجه شده اند که ضرورت حکم می کند که با برقراری اتحاد با یکدیگر نقش موثرتری در جهان جدید بازی کنند.
  این ضرورت امروز فرا روی ما نیز وجود دارد ایران امروز برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت جهانی احتیاج دارد وسعت و جمعیت بیشتری داشته باشد ( وسعت امروز ایران اگر چه زیاد است ولی ایران برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت بزرگ به جمعیت و وسعت بیشتری نیازمند است که اگر با افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان یکی شود از نظر وسعت دهمین و از نظر جمعیت یازدهمین کشور بزرگ جهان خواهد شد ) افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان ، سه کشور عزیزی که در گذشته ای نه چندان دور پاره تن ایران زمین بودند ، نیز برای اینکه بتوانند از وضعیت نه چندان مطلوب فعلی ، که دارند ، بدرآیند راهی بهتر از اتحاد با ایران ندارند . این اتحاد و تشکیل کشور واحد ، قطعا قدرت تاثیرگزاری در مناسبات جهانی را برای هر چهار کشور ایران و افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان به شدت افزایش می دهد ؛ علاوه بر این که افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان را از انزوا و حاشیه نشینی کنونی که ناشی از ره نداشتن به دریاهای آزاد است رهایی می دهد. البته از این رهگذر این سه کشور خواهند توانست از درآمدها و ثروتهای ایران و نیز از پیشرفت های فنی و صنعتی و دانشگاهی ایران نیز بهره مند شوند .
  البته در این مسیر مشکلات و سنگلاخ هایی نیز وجود دارد که یک مورد آن مربوط به افغانستان و تاجیکستان است که آن مساله مذهب است ؛ مذهب ایران و آذربایجان تشیع دوازده امامی است و مذهب این دو کشور تسنن . گرچه تعداد شیعیان ، چه شیعه دوازده امامی در افغانستان و چه شیعه اسماعیلی در تاجیکستان پرشمار هستند ، اما اکثریت در این کشورها با اهل سنت است لیکن باید توجه داشت که وضعیت مذهبی اهل سنت در تاجیکستان و افغانستان در شرایط کنونی ، شبیه وضعیت مذهبی ایران در زمان پیش از صفویان است که می توان آن را ” تسنن دوازده امامی” برشمرد زیرا آنها در عین سنی بودن ارادت خاصی به تمام دوازده امام شیعه نیز دارند که نمونه بارز آن در شهر مزار شریف شاهدیم که بسیاری از اهل سنت افغانستان معتقدند آنجا آرامگاه حضرت علی است و به همین دلیل به شدت بدان عشق می ورزند و در تاجیکستان نیز وضع تقریبا بر همین منوال است ؛ البته آنها می توانند سنت های دینی خاص خود را آزادانه داشته باشند و فقط در سیاست خارجی و دفاعی و واحد پولی تابع حکومت مرکزی باشند .
  اما مشکل در خصوص آذربایجان مساله زبان است که زبان ترکی آذری ، زبان آنان است ، زبانی که در ایران هم گویشوران اندک شماری ندارد ، اما آنها نیز می توانند ضمن نگه داشت زبان و فرهنگ خاص خودشان ، همانند افغانستان و تاجیکستان ، تنها در سیاست خارجی و دفاعی و واحد پولی ، تابع حکومت مرکزی باشند.
  شاید سرآغاز این راه ، مشکلاتی وجود داشته باشد . اما قطعا با کمی تسامح و مدارا از سوی طرفین ان شاء الله چالش جدی ای به وجود نخواهد آمد . علاوه بر آنکه تنوع قومی – زبانی – مذهبی ، اگر درست و خردمندانه مدیریت شود نه تنها به ضعف و زبونی جامعه ای منجر نمی گردد ؛ بلکه کاملا برعکس موجب رشد و تعالی بیشتر جامعه و ایجاد نوعی خود اتکایی فرهنگی می شود ( خود اتکایی فرهنگی یکی از مهمترین ارکان شکل دهی به یک تمدن واقعی و شمسی و فرا رفتن از کشوری حاشیه ای و قمری است) . به هر روی این تفکر که اساس وحدت ملی ، زبان یا مذهب است شاید تا حدودی درست باشد اما در دنیای فعلی اصلی ترین عامل وحدت بخش مردم ، منفعت و سود و نتیجه مادی و معنوی است که از آن اتحاد دستگیرشان می شود .
  در هر حال ، کار دیگری که باید صورت داد ، دادن امتیازی به افغانستان است ( چرا که بزرگترین و پر جمعیت ترینِ این سه کشور و حلقه اتصال با تاجیکستان است ) و آن امتیاز می تواند این باشد که ” هرات ” ، به عنوان پایتخت ایران بزرگ برگزیده شود ( البته هرات مزایای دیگری نیز دارد و آن این است که هم در مرکز این چهار کشور قرار دارد و هم مردم این کشورها خاطرات فرهنگی خوشی از آن دارند ).
  در پایان باید اذعان کرد شاید این کار در آغاز بسیار دشوار و صعب و حتی غیر عقلانی و خیال پردازانه به نظر رسد اما برای تشکیل یک تمدن واقعی و شمسی چاره ای جز این نداریم و قطعا این آرزو و رویا نیز مثل همه آرزوها و رویاهای دیگر با زمینه سازی و ایجاد تمهیدات و مقدمات لازم و نیز صبر و بردباری و استقامت در دراز مدت ، امری کاملا تحقق پذیر و شدنی می باشد . ان شاءالله ( از تمهیدات و مقدمات این اتحاد مبارک می توان به احداث راه آهن سراسری دوشنبه – کابل – هرات – مشهد – تهران – تبریز – باکو اشاره کرد که قطعا نقش مهمی در پیوند دادن و نیز پیشرفت این چهار کشور ایفا خواهد کرد).

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *