8000 واژه با فرهنگ فارسی «مهتاب» آمدند

فارسی، زبان مردم ایران است و ایرانیان در طول سه هزارسال گذشته به این زبان سخن گفته‌اند در طول این مدت معنا و تلفظ بسیاری از واژه‌های فارسی تغییر کرده است. برخی واژه‌ها به طور کامل از بین رفته‌اند و دیگر به کار نمی‌روند، حتی بسیاری از واژه‌ها را دیگر فراموش کرده‌ایم. فرهنگ ‌های لغات به ما کمک می‌کنند معنای کلمات را بهتر درک کنیم. فرهنگ فارسی مهتاب نیز این امکان را برای دبستانی‌ها ایجاد کرده است.

به گزارش تارنمای «زبان فارسی»، به نقل از ایبنا نوجوان در این فرهنگ شما می‌توانید به معنای حدود ۸۰۰۰ واژه‌ی فارسی مراجعه کنید.

به کمک این فرهنگ املا، تلفظ، ویژگی دستوری و معنای مهم‌ترین واژه‌های فارسی در اختیار شماست. علاوه بر این، واژه‌های مترادف یا متضاد بعضی از واژه‌های فارسی در این فرهنگ مشخص شده است.

واژه‌های این فرهنگ به ترتیب حروف الفبا مرتب شده‌اند که نخستین حرف «آ» و آخرین حرف «ی» است. جای هر واژه بر اساس نظم حروف اولیه‌ی آن مشخص می‌شود بنابراین واژه‌ی نان زودتر از واژه‌ی نانوا و نانوا زودتر از نانوایی در فرهنگ ظاهر می‌شود.

در این فرهنگ، بخش‌های راهنمای حروف در حاشیه‌های هر صفحه قرار گرفته که از این طریق می‌توانید فصل‌های مربوط به حروف الفبای فارسی را پیدا کنید.

مدخل

به هر واژه‌ی فرهنگ که درباره‌ی آن اطلاعات داده می‌شود، به علاوه‌ی همه‌ی اطلاعات مربوط به آن واژه که در فرهنگ آورده شده است «مدخل» می‌گویند. مدخل اطلاعاتی مانند، املا، تلفظ، ویژگی دستوری، تعریف، مثال، مترادف، متضاد، توضیح و تصویر را دارد.

تغییرا ت زبان فارسی را در طول زمان با نام‌ها «فارسی باستان»، «فارسی میانه» و «فارسی جدید» نام‌گذاری کرده‌اند.

فارسی باستان زبانی است که از ۳۰۰۰ سال پیش، حتی قبل از تشکیل دولت‌های ایرانی ماد و هخامنش در مناطقی از ایران رایج بود. با حمله‌ی اسکندر مقدونی (حدود ۲۳۰۰ سال پیش) به ایران، این زبان تقریباً از بین رفت.

بعضی از واژه‌های امروزی فارسی در فارسی باستان نیز وجود داشته‌اند اما تلفظ آن‌ها تغییر کرده است. فارسی باستان زبان کوروش، داریوش و بقیه‌ی پادشاهان هخامنشی بوده است. آن‌ها نوشته‌های خود را به زبان فارس باستان و با استفاده از خط میخی روی کوه‌ها و لوح‌های گلی می‌نوشتند.

فارسی میانه به مدت بیش از ۱۰۰۰ سال از پس از هخامنشیان تا حدود ۲۰۰ سال پس از دولت ساسانی در ایران رایج بوده و بسیاری از واژه‌های فارسی میانه با تغییراتی در فارسی امروز وجود دارد.

فارسی جدید زبانی است که از حدود ۱۰۰۰ سال پیش تا امروز به کار می‌رود. این زبان از زمان روی کار آمدن صفاریان در ایران رسمیت پیدا کرد. شاعران بزرگی همچون رودکی، فردوسی و ناصرخسرو به این زبان ارزش، بزرگی و اعتبار بخشیدند. این ارزش موجب شده است که زبان فارسی زبان مشترک همه‌ی ایرانیان شود و همه به یک میزان به آن افتخار کنند.

فرهنگ فارسی مهتاب در کنار ارایه‌ی ۸۰۰۰ واژه‌ی فارسی توصیف دستوری، مترادف‌ها و متضادهای بسیاری از واژه‌ها را ارائه کرده است و کاربرد واژه‌ها را در جمله‌های فارسی نشان می‌دهد.

این فرهنگ، کتاب مرجعی برای شناخت واژه‌های فارسی همراه با بیش از ۳۳۰ تصویر و ۴۰ صفحه ضمیمه (اطلس قاره‌ها و کشورها و شناسایی مناطق جغرافیایی کره‌ی زمین) است.

فرهنگ فارسی مهتاب، توسط کتاب‌های مهتاب (واحد کودک و نوجوان انتشارات محراب قلم) در ۴۹۶ صفحه با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان منتشر شده است.

 • 0

  Overall Score

 • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

2 comments on “۸۰۰۰ واژه با فرهنگ فارسی «مهتاب» آمدند

 1. اردشیر
  ۷ آبان ۱۳۸۹ at ۰۶:۴۹

  ۸۰۰۰ واژه ؟ خوب هست ولی بسیار کم هست زبان انگلیسی ۷۰ هزار واژه دارد ما باید نیمی از آن ها را دست کم داشته باشیم

 2. شهرام
  ۱۳ اسفند ۱۳۹۰ at ۲۱:۰۰

  تارگاه خوبی دارید اما این دوگانگی در آن دیده میشود که اگر درباره زبان ایرانی سخن میگویید باید زبان تارگاه هم به این زبان باشد

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *