تا مهر منتشر می‌شود: دستور سه‌جلدی فارسی؛ تلفیقی از مسایل جديد زبانی با قواعد متون كهن

عباسعلی وفایی درباره نگارش دستور زبان سه جلدی فارسی که تا مهرماه امسال از سوی انتشارات سخن به چاپ می‌رسد، گفت: سعی داشتیم در این کتاب به مسال جدید زبانی اشاره کنیم. تلفیق میان قواعد دستوری گذشته با جدید، از رویکردهای نگارش این مجموعه بود.

وفایی در پاسخ به سوالی درباره میزان توجه به نوآوری‌ها و قواعد جدید زبانی و دستوری در این دستور زبان به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: طبیعی است که غیر از اصول علمی و فنی دستور زبان، میزان تجربه و اطلاعات در دوره‌های تدریس و برخی نیازسنجی‌ها در کلاس‌های درس ذخایری ضروری را به این مجموعه اضافه کرده است و این کتاب از این حیث کاری متفاوت خواهد بود.

وی ادامه داد: در نگارش این کتاب سعی داشتم تا به مسایل جدید زبانی اشاره داشته باشم؛ ‌ضمن آنکه ویژگی‌های گذشته دستور زبان فارسی را نیز توصیف کنم.

وی با اشاره به ناکارآمد بودن تمرکز بر یکی از وجوه گذشته یا جدید آموزه‌های دستور زبان گفت: مسایلی که دانشجوی زبان فارسی در گذشته می‌خوانده، به دلیل قدیمی بودن و دورشدن از قابلیت‌های جدید زبانی، دارای کیفیت تازه‌ای نیست و از طرفی آموزه‌های جدید نیز بیشتر جنبه‌های ترجمه‌ای و تطبیقی را در نظر دارد و غالبا بر تعاریف و اصطلاحات متکی است و کارآمدی لازم را برای علاقمندان ندارد.

این رییس دانشکده ادبیات دانشگاه علامه خاطرنشان کرد: در مجموع تلاش بر این بود تا در این کتاب، بین گذشته و امروز تلفیقی برقرار شود که هم وجوه مسایل جدید زبانی و هم اختصاصات متون قدیمی لحاظ شده باشد.

به گفته وفایی این کتاب برای دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و همه پژوهشگران و علاقمندان قابل استفاده است.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *