صدرالدين زمانيان: افزايش شاهد مثال‌ها در مجلد دوم «فرهنگ مصدرهای زبان فارسی»

«فرهنگ مصدرهای زبان فارسی» که در چاپ اول ناشر، نوبت دوم چاپ را سپری کرده است، دربرگیرنده حدود ۲۰۰۰ مصدر زبان فارسی است که از کتاب‌هایی چون «فرهنگ رشیدی»، «آنندراج»، «فرهنگ جهانگیری»، «لغتنامه دهخدا» و «فرهنگ معین» استخراج شده‌‌اند. به گفته زمانیان در مجلد دوم این کتاب، هر مصدر با شاهد مثال‌هایی از متون کهن و جدید فارسی همراه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، زمانیان، درباره کارکردهای این فرهنگ توضیح داد: در این کتاب حدود ۲۰۰۰ مصدر از کتاب‌ها و فرهنگ‌های مختلف جمع‌آوری شده است که بیشتر آن‌ها متعلق به فرهنگ معین و لغت‌نامه دهخدا است.

وی درباره خصیصه دیگر این فرهنگ افزود: در این کتاب علاوه بر برشمردن مهم‌ترین مصادر زبان فارسی، هویت دستوری آن‌ها نیز مانند لازم یا متعدی و ‌بسیط یا مرکب و یا صفت فاعلی و صفت مفعولی بودن، همراه با بن ماضی و مضارع آن‌ها آمده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا به حال فرهنگی مختص مصدرهای زبان فارسی منتشر شده یا خیر؟ گفت: فکر می‌کنم کتاب دیگری درباره مصدرهای زبان فارسی، البته نه به صورت جامع، منتشر شده باشد. در حالی که مهم‌ترین ویژگی این کتاب دارا بودن هویت علمی زبانی و دستوری درباره مصدرها است.

زمانیان در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا ممکن است این فرهنگ به لحاظ کمی و یا کیفی، در مجلدات دیگری توسعه یابد، گفت: قطعا بله. چرا که ممکن است مصدرهایی هنوز در زبان فارسی شناسایی نشده باشند و یا اینکه من از استخراج گروهی از مصدرها، غافل بوده باشم.

زمانیان در مقدمه این کتاب نوشته است:

«در این کتاب علاوه بر هویت دستوری مصادر، ‌سعی و کوشش بر این بوده که مصدرهایی که ترکیبی از عناصر و واژه‌های سایر زبان‌ها را در خود دارند، به روشنی مشخص و معین گردند و لذا مصدرهای فارسی، عربی-عربی، فارسی-انگلیسی، فارسی-ایتالیایی، فارسی-ترکی، فارسی-روسی، فارسی-مغولی،‌ فارسی-فرانسوی، فارسی-سنسکریت، فارسی-هندی، فارسی-یونانی و غیره مشخص شده‌اند تا در این باره ابهامی باقی نماند. مصدرهای ناگذر(لازم) و گذرا(متعدی) و مصدرهای دووجهی نیز مشخص شده‌اند. اگر مصدری هم علاوه بر معنی اصیل خود بار معنایی مجازی، کنایی و یا عامیانه دربرداشته، توضیح داده شده است.»

انجمن آرای ناصری، برهان قاطع، آنندراج، فرهنگ رشیدی، فرهنگ جهانگیری، تاریخ ادبیات در ایران(نوشته ذبیح‌الله صفا)، فرهنگ عمید، فرهنگ معین، لغت فرس اسدی طوسی، منتهی‌الارب فی‌اللغه العرب و لغتنامه دهخدا، از جمله کتاب‌هایی است که در تالیف این فرهنگ از آن‌ها استفاده شده است.

«فرهنگ مصدرهای زبان فارسی»، ‌تالیف صدرالدین زمانیان، ‌به شمارگان ۲۰۰۰ نسخه، اواخر سال گذشته(۸۸)، از سوی انتشارات «آوای کلار» در نوبت چاپ نخست ناشر، به چاپ دوم رسید. این کتاب ۴۴۶ صفحه‌ای با قیمت ۶۶۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

صدرالدین زمانیان، ‌متولد ۱۳۲۲ نهاوند و فارغ‌التحصیل رشته حقوق، از دانشکده تهران و استاد دانشگاه است. «شرح و تفصیل بوستان»، «دستور زبان فارسی»، «فرهنگ جمع مکسر» و «بررسی اوزان شعر فارسی»، از جمله آثار منتشر شده اوست.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *