تجديد چاپ فرهنگ اشعار رودکی در تاجيكستان

«فرهنگ اشعار رودکی» نوشته دکتر امان نوراف، زبانشناس و عالم خوش قریحه تاجیک که در سال ۱۹۹۰ میلادی در تاجیکستان، زادگاه نخستین گوینده شعر فارسی منتشر شده، تجدید چاپ می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، احوال و اشعار رودکی سمرقندی، پدر شعر فارسی همواره در مرکز توجه اهل تحقیق و پژوهش و نخبگان و فرهیختگان تاجیک بوده است. این روند رو به رشد از استاد صدرالدین عینی، بنیادگزار ادبیات نوین تاجیک در سال‌های چهل قرن گذشته میلادی آغاز شده و تاکنون توسط پاسداران علم و ادب در این خطه فارسی زبان ادامه دارد.

«فرهنگ اشعار رودکی» که از سوی انتشارات “معارف” وارد بازار نشر شده، فرهنگ تفسیری است که طبق قواعد زبان فارسی و با خط سرلیک- خط رایج تاجیکستان- تالیف شده و دربرگیرنده بیش از ۵ هزار واژه و ترکیب و اصطلاحات اشعار استاد رودکی است.

امان نوراف محقق پر کار تاجیک مواد اصلی فرهنگ را بر اثر تصحیح و مقابله کل مجموعه های اشعار استاد رودکی که در ایران و روسیه و تاجیکستان به طبع رسیده اند، تهیه و تدوین نموده است.

مولف ضمن تهیه و تدوین مواد فرهنگ و حاضر از مجموعه شعرها و محیط زندگی و احوال و اشعار رودکی به عنوان دو اثر مرجع استفاده کرده است. ویژگی دیگر این فرهنگ صورت صحیح نوشت املایی (با حروف سرلیک) و معنی درست آنها ضمن استفاده از فرهنگ‌های معتبر فارسی چون لغت فرس، برهان قاطع، غیاث‌اللغات، فرهنگ آنندراج و … است.

امان نوراف در امر تهیه این لغت ۲۵ هزار واژه را فیش برداری کرده و واژگان را از لحاظ معنی اصل، کتابی، مجازی و استعاره‌ای با ذکر نمونه شرح و تفسیر داده است.

نویسنده فرهنگ برای آسان شدن کار خوانندگان واژه و ادبیات جداگانه را در دو یا چند گزینه که در مجموعه های شاعر به اشکال مختلف آمده‌اند، می‌آورد و ضمن قیاس و مقابله شکل صحیح و درست آن را با دلایل کافی به اثبات می رساند. شعر و تفسیر ترکیبات نیز از نظر مولف فرهنگ دور نمانده اند و بخش اعظم کار او را تشکیل می دهد.

امان نوراف فرهنگ اشعار رودکی را طبق الفبای سرلیک تهیه و ترتیب داده و هر واژه و ترکیب را نیز به خاطر آشنایی خوانندگان تاجیک با حروف فارسی می‌آورد که اهمیت کار او را بالا می برد. وی بر آن شده تا این فرهنگ را با علاوه‌های جدید و بازیافت های نو و تازه تجدید چاپ نماید.

گزارشگر: شاه منصور شاه میرزا

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *