چشم‌انداز توسعه‌ٔ كاربری خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای عرضه شد

«چشم‌انداز توسعه کاربری خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای» به همت شورای فنی کارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی تهیه، تنظیم و به‌صورت رایگان در وبگاه دبیرخانه با آدرس www.scict.ir عرضه شد.

به گزارش تارنمای «زبان فارسی» به نقل از ایسنا از واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، طرح تسما به عنوان طرحی برای تولید و ساماندهی محتوای الکترونیکی با تکیه بر میراث ادبی ارزشمند زبان فارسی مسیری را برای توسعه کاربری خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای ترسیم کرده که به محتوا اشاره دارد اما بر آن است که در مسیر توسعه زبانی از آن به عنوان موتور محرک استفاده کند.

کتاب یاد شده تصویری کلی از تعریف مسائل کلان مسیر توسعه زبان فارسی برای همراهی با تحولات سیستم‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی است. مسائلی که با این نگرش مطرح می‌شود، به استقرار و بهینه‌سازی ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات به خط و زبان فارسی می‌پردازد.

دسترسی به اطلاعات ذخیره شده به خط و زبان فارسی و جست‌و‌جوی معنادار آن نیازمند زنجیره‌ای بلند از عملیات است که با تحقق هر مرحله‌ای از آن، بهبودی در اثربخشی ابزارهای رایانه‌ای حاصل خواهد آمد.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *