كارگاه زبان‌شناسی اجتماعی برگزار می‌شود

به گزارش تارنمای «زبان فارسی»،‌ انجمن علمی-دانشجویی زبان‌شناسی دانشگاه تهران با دعوت از خانم پروفسور اینگرید پیلر از دانشگاه مک‌کوئری استرالیا، کارگاه آموزشی دو روزه‌ای را در روزهای سه‌شنبه ۳۰ آذر و چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸۹ در تالار کمال دانشکدۀ ادبیات برگزار می‌کند.

به علت محدودیت گنجایش تالار کمال، از علاقه‌مندان درخواست شده است تا برای رزرو، درخواست ثبت‌نام خود را با ذکر مشخصاتی همچون نام، نام خانوادگی، وضعیت تحصیلی (دانشجو/دانش‌آموخته)، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل فعلی یا دانش‌آموختگی به ایمیل TehranLinguistics [AT] gmail [DOT] com ارسال نمایند.

ترجمۀ چکیدۀ پیشنهادی خانم دکتر پیلر برای این کارگاه در زیر آورده شده است.

زبان در حرکت: درک تماس زبان‌ها و چندزبانگی در سدۀ بیست‎ و یکم

در این کارگاه، زبان به عنوان پدیده‌ای درحرکت بررسی می‌شود. به طور اخص به این مسأله پرداخته خواهد شد که جهانی شدن و مهاجرت چه تأثیری در درک ما از تماس زبان‌ها و چندزبانگی دارند. این کارگاه در چهار جلسه برگزار می‌شود و حضور از جلسۀ اول الزامی است.

موضوع جلسات:

در جلسۀ اول به «ذهنیت یک‌زبانه» (ایدئولوژی زبانی‌ای که زبان معیار متجانس را ترجیح می‌دهد و می‌کوشد گوناگونی زبانی را محو کند) پرداخته خواهد شد و این پرسش‌ها مطرح خواهند شد:

۱) چند زبان در جهان وجود دارد؟ ۲) چگونه می‌توان زبان را از گویش متمایز ساخت؟ ۳) نام یک زبان شامل چه افراد و چه چیزهایی می‌شود؟

در جلسۀ دوم به مسائل روش‌شناختی‌ای که پس از آگاهی از در گردش بودن زبان پدید می‌آیند پرداخته خواهد شد. همچنین، در این جلسه نمایی کلی از تاریخ زبان‌شناسی اجتماعی و نمونه‌هایی از پژوهش‌های سخنران به منظور برجسته‌سازی قوم‌نگاری زبان‌شناسی اجتماعی ارائه خواهد شد. روز نخست با طرح این مسأله به پایان خواهد رسید که چگونه می‌توان پرسش‌ها، مشاهدات و علایق زبانی شرکت‌کنندگان را به پرسش‌ها و طرح‌های تحقیقاتی تبدیل کرد.

در جلسۀ سوم بر نقش زبان انگلیسی به عنوان اصلی‌ترین زبان در فرایند جهانی شدن تمرکز خواهد شد. به علاوه، در این جلسه آثار «پیر بوردیو»، جامعه‌شناس، و نیز دیدگاهی که زبان را کالا می‌پندارد، معرفی خواهند شد.

جلسۀ چهارم به زبان در آموزش و پرورش و نیز مفاهیم بنیادینی مثل دوزبانگی افزایشی و کاهشی اختصاص خواهد یافت و مسائلی همچون آموزش زبان و برابری اجتماعی مطرح خواهند شد.

اطلاعات سخنران

اینگرید پیلر استاد زبان‌شناسی کاربردی در دانشگاه مک‌کوئری استرالیا است. او مدرک دکتری‌اش را از دانشگاه فنی درسدن آلمان گرفته و در دانشگاه‌هایی در استرالیا، اروپا، خاورمیانه و آمریکای شمالی تدریس کرده است. او آثار فراوانی در موضوعات زبان‌شناسی اجتماعی فراگیری زبان اول، چندزبانگی و ارتباطات بینافرهنگی منتشر کرده‌است. وی دربارۀ تحقیقاتش در وبلاگ Language on the Move مطلب می‌نویسد.

اطلاعات کارگاه

زمان: روزهای سه‌شنبه ۳۰ آذر و چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸۹

صبح‌ها از ۱۰ تا ۱۲ و بعدارظهرها از ۱۴ تا ۱۶

مکان: دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، تالار کمال حضور در کارگاه رایگان و برای عموم آزاد است. (دانشجویان دانشگاه تهران و رشته‌های مرتبط با زبان در اولویت ثبت نام قرار دارند.)

 • 0

  Overall Score

 • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ نسترن صادقی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

One comment

 1. کاظم‌زاده
  ۱۰ آذر ۱۳۸۹ at ۱۱:۰۷

  بسیار حرکت خوبی است.
  پاینده باشید

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *