نخستین دوره آموزش الفبای فارسی به معلمان تاجیک برگزار شد

دوشنبه – نخستین دوره کلاس‌های آموزش روش تدریس الفبای فارسی ویژه آموزگاران و معلمان تاجیک، توسط رایزنی فرهنگی ایران و وزارت معارف ( آموزش و پرورش) تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد.

محمدحسین امیر‌اردوش رایزن فرهنگی ایران درتاجیکستان، روز دوشنبه درگفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در تاجیکستان گفت: دراین دوره کلاس‌های فشردۀ ‪ ۱۲‬روزه که آخرین جلسۀ آن امروز برگزار شد ‪ ۲۰‬ آموزگار و معلم زبان فارسی روش تدریس الفبای اصیل این زبان را آموزش دیدند.  به گفته دکتر اردوش، تاکنون در رایزنی فرهنگی ایران درتاجیکستان بیش از ‪ ۶۰۰‬ تاجیک الفبای فارسی را آموزش دیدند و کلاس‌هایی نیز برای آموزش این الفبا در آکادمی علوم و نیزاستان‌های بدخشان و ختلان دایر شده است.

وی ادامه داد: اهمیت این دوره که با همکاری وزارت معارف تاجیکستان برای آموزگاران برگزار شد در شیوه تدریس الفبای فارسی نه آموزش خود الفبا بوده است.

زبان فارسی درتاجیکستان به خط سیریلیک که ازخط سیریلیک روسی اقتباس شده، نوشته می‌شود و در ‪ ۱۹‬سال پس از استقلال این کشورهرچند تلاش‌هایی برای بازگشت به الفبای اصیل فارسی شده، اما به دلایل مختلف ازجمله این‌که گفته می‌شود هنوز معلمان زیادی توان تدریس این الفبا را ندارند، این امر تاکنون میسر نشده است.

به الفبای فارسی درتاجیکستان الفبای نیاگان می‌گویند.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *