مسئول کارگروه خط و زبان فارسی خبر داد: اجرای فاز یکم طرح ملی دادگان زبان فارسی تا سه سال آینده

به گفتهٔ مسئول کارگروه خط و زبان فارسی شورای عالی اطلاع‌رسانی، طرح ملی دادگان زبان فارسی از کلان طرح‌های مدنظر دبیرخانه است و پیش‌بینی شده که فاز یک این پروژه را که تدابیر دادگان متون زبان فارسی معاصر است، طی سه سال آینده به انجام برسانیم.

به گزارش تارنمای «زبان فارسی» به نقل از خبرگزاری ایسنا، محسنی با اشاره به پروژه‌های آینده این شورا در راستای توسعه فرهنگ خط و زبان فارسی و طرح کلان این حوزه اذعان کرد:

مسئول کارگروه خط و زبان فارسی شورای عالی اطلاع‌رسانی برای انجام این طرح دو عامل عمده کمیته اجرایی فنی و یک هیات ناظر می‌خواهد که بهترین پیشنهاد و ما گروه زبان‌شناسی دانشگاه تهران به عنوان کمیته اجرایی و فنی است و هیات ناظر هم اعضای فعال حوزه خط و زبان فارسی است که بیش‌تر آن‌ها از فرهنگستان زبان ادب فارسی هستند.

او دربارهٔ هدف پروژه ملی دادگان زبان فارسی یادآور شد: اجرای این پروژه امکان مطالعه علمی زبان را فراهم می‌کند و براساس این مطالعه می‌شود وارد کاربرد‌ها شد، هم‌چون کاربردهای خطایاب، تبدیل گفتار به متن و بالعکس؛ این یک جهت قضیه بود در حالی که می‌توان از همین دادگان زبان فارسی برای تولید فرهنگ استفاده کرد.

محسنی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های آینده این شورا برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی زبان فارسی و رایانه است که در عمل سومین کارگاه برگزار شده خواهد بود که در اردیبهشت یا خردادماه سال آینده فراخوانش اعلام می‌شود و حدود یک سال و نیم طول طول می‌کشد تا مقالات جمع‌آوری و ارزیابی شود و کنفرانس انجام شود.

وی تصریح کرد: این پروژه بسیار بزرگ است و باید هیات علمی آن را فازبندی کند، هرچند که می‌توان زمان شروع را در نظر گرفت ولی ممکن است در طول پروژه نیازهای جدید به وجود آید که زمان پایان آن را کمی به تعویق بیندازد.

مسئول کارگروه خط و زبان فارسی درباره میزان منابع مورد نیاز پروژه ملی دادگان زبان فارسی یادآور شد: سابقه طرح نشان می‌دهد که در سال ۸۳ سازمان برنامه و بودجه برای چهار یا پنج سال فعالیت برای طراحی این پروژه مبلغ ۲۰ میلیارد تومان را در نظر گرفته بود و این مبلغ بالا نیز حاکی از این است که زبان یک صنعت نیست و فرهنگ یک مرز و بوم است.

او تصریح کرد: پروژه‌های دیگری از قبیل تعریف و توصیف خانواده – فرهنگ‌های فارسی که در اصل پشتیبان پردازش رایانه‌یی است، خانواده – فرهنگ‌های کاربردی فارسی همچون گنج واژه‌های فارسی بررسی و اصلاح و تکمیل یونیکد مجموع نمادهای فرهنگی، پیکره خط فارسی که بیش‌تر مورد توجه فرهنگستان‌هاست و راه‌اندازی گروه کاربران تک فارسی نیز در شورا تعریف شده است.

وی درباره پروژه تِک فارسی گفت: ‌این سامانه یک حروفچین فارسی است که در سال ۸۲ توسط دبیرخانه شورا خریداری شد و روی سایت قرار گرفت که اکثر کاربران آن انتشاراتی‌ها و دانشگاهی‌ها هستند.

محسنی در پایان عنوان کرد: باید سیاست‌گذاری در حوزه خط و زبان شکل گیرد و این دولت است که به عنوان نهاد سیاست‌گذار باید عمل کند و هدف تولیدی ندارد و تنها مسوول ایجاد زیرساخت‌ است و با ایجاد زیرساخت‌ها می‌توان بخش خصوصی را وارد فعالیت‌ها کرد ولی اگر نهاد دولتی محصول تولید کرد یعنی عملا جلوی بخش خصوی قد علم کرده است.

ویرایش اولیهٔ این نوشته با ویراسباز انجام شده است.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *