یک عضو تاجیکی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران اضافه شد

دادخدا سلیم‌الدین رئیس کمیته زبان و اصطلاحات تاجیکستان، به اتفاق آرا و با حکم غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به ‌عنوان عضو پیوسته غیرایرانی این فرهنگستان انتخاب شد.

به گزارش تارنمای «زبان فارسی» و به نقل از خبرگزاری مهر،‌ بر اساس ماده ۶ اساسنامه فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند به تشخیص خود از میان محققان، ادیبان و دانشمندان فارسی‌ زبان خارجی تا ۱۰ تن را به‌ عنوان اعضای پیوسته فارسی‌‌ زبان خارجی فرهنگستان انتخاب کند. این اعضا حداقل سالی یک بار در جلسات فرهنگستان شرکت می‌کنند و در این جلسات حق رأی دارند.

برپایه این گزارش، فرهنگستان تاکنون اعضایی را از کشورهای تاجیکستان و افغانستان به عضویت شورا انتخاب کرده و پس از درگذشت عبدالقادر منیازوف، شورای فرهنگستان بار دیگر طرح عضوگیری از کشور تاجیکستان را در دستور کار خود قرار داد و هم‌اکنون دادخدا سیم‌الدین از سوی ریاست فرهنگستان حکم گرفت.

دادخدا سیم‌الدین، پس از به پایان رساندن تحصیل در دانشگاه ملی تاجیکستان در سال ۱۹۷۳ در پژوهشگاه زبان و ادبیات رودکی آکادمی علوم تاجیکستان مشغول به خدمت شد.

 • 0

  Overall Score

 • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

3 comments on “یک عضو تاجیکی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران اضافه شد

 1. افسوس
  ۱۵ دی ۱۳۸۹ at ۱۵:۴۲

  ای کاش روزی را ببینیم که فرهنگستانی مشترک تشکیل شود که فارسی‌زبانان فارغ از کشوری که تابعیت آن را دارند و نیز فارغ از جایگاه سیاسی‌شان و تنها بر اساس علم و تخصصی که دارند به عضویت آن درآیند.

 2. تاجیک
  ۱۶ دی ۱۳۸۹ at ۰۰:۰۱

  باشد که ایرانیان تاجیک بداد زبان فارسی برسند و ما را از ننگ واژگان عربی برهانند!

 3. سرمستاني
  ۱۳ آبان ۱۳۹۰ at ۲۳:۲۵

  این کارها خوب است ولی بهتر از آن، بها دادن به نظرهایی است که برای فرهنگستان فرستاده شده است.

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *