گزارش سخنرانی دکتر طبیب‌زاده با عنوان «دستور وابستگی: نظریۀ گروه‌های خودگردان»

جلسۀ سخنرانی دکتر امید طبیب‌زاده با عنوان «دستور وابستگی: نظریۀ گروه‌های خودگردان» با تقریباً نیم ساعت تأخیر در تالار کمال دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد. در این جلسه دکتر طبیب‌زاده به معرفی نظریۀ خود، گروه‌های خودگردان، پرداخت و وعده داد که علاقه‌مندان به نحو وابستگی می‌توانند این نظریه را به طور مبسوط در ویرایش جدید کتاب «ظرفیت فعل» که احتمالاً در بهار یا تابستان ۹۰ وارد بازار کتاب خواهد شد، مطالعه کنند. وی همچنین در ابتدای سخنرانی خود خاطر نشان شد که نظریۀ وی در چارچوب رویکرد کلاسیک به دستور وابستگی است و از تأثیرات رویکردهای جدیدِ منشعب‌شده از دستور وابستگی بر حذر مانده و به طور اخص به آثار «لوسین تنی‌یر» زبان‌شناسی فرانسوی معطوف است.

سخنران، جلسۀ سخنرانی را به دو نیم تقسیم کرده بود که پس از هر کدام حاضران به طرح پرسش‌های خود پرداختند و مباحث فراوانی در چارچوب رویکرد وابستگی به دستور زبان پیش آمد که بیشتر به دو اثر طبیب‌زاده، کتاب «ظرفیت فعل» و مقالۀ «ظرفیت صفت» مربوط می‌شدند؛ همین امر سبب شد جلسه بیش از زمان مقرر طول بکشد.

در پایان این جلسه که آقایان دکتر بی‌جن‌خان، دکتر کریمی دوستان و دکتر درزی از اعضاء هیأت علمی گروه زبان‌شناسی دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، دکتر طبیب‌زاده خواستار افزایش ارتباطاتی از این دست میان گروه‌های زبان‌شناسی کشور شدند و دانشجویان را به گسترش فعالیت‌های علمی فراخواندند.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *