۹۰ مقاله در پنجمین گردهمایی انجمن ترویج زبان فارسی ارائه می‌شود

دبیر علمی گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی از ارائه ۹۰ مقاله در پنجمین دوره این همایش خبر داد.

محمدکاظم کهدویی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: مقدمات برگزاری این گردهمایی سراسری بهمن ماه سال گذشته انجام و فراخوان پنجمن دورۀ آن همان زمان به دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور اعلام شد. در فروردین ماه امسال ۶۰۰ چکیده مقاله علاوه بر ایران از کشورهای تاجیکستان، افغانستان، هندوستان، پاکستان، قزاقستان و ترکیه به دست ما رسید.

وی افزود: گروه‌های علمی همایش پس از ارزیابی اولیه ۳۶۰ چکیده مقاله را برگزیدند که هم‌اکنون در قالب چکیده مقالات به زیر چاپ رفته‌اند. پس از دریافت این مقالات به نویسندگان آن‌ها اعلام شد که اصل این مقالات را به دبیرخانه همایش ارسال کنند. بعد از این اعلام حدود ۲۸۰ مقاله به دست ما رسید و هر کدام از آنها توسط ۲ یا ۳ عضو هیئت‌علمی همایش بررسی شد.

دبیر علمی این همایش اضافه کرد: پس از بررسی‌های نهایی ۲۲۰ مقاله پذیرفته شد که از این میان ۹۰ مقاله در همایش ارائه می‌شود و این تعداد به اضافه مابقی مقالات پذیرفته شده در لوح فشرده همایش عرضه خواهد شد.

به گفته وی برخی از محورهای این گردهمایی سراسری عبارتند از: «مشاهیر و سخنوران یزد»، «تاریخ ادبیات و شیوه‌های نقد ادبی»، «دستور، زبان‌شناسی، تاریخ زبان فارسی و گویش‌های رایج زبان فارسی» و «ادبیات تطبیقی و موضوعات میان رشته‌ای».

کهدویی در پایان گفت: پنجمین همایش سراسری توسط انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و با همکاری علمی دانشگاه‌های شهید بهشتی، تربیت مدرس و دانشگاه اصفهان از ۲۴ تا ۲۶ شهریور ماه به میزبانی دانشگاه یزد برگزار می‌شود.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *