کوروش صفوی: زبان فارسی دومین زبان ارائه‌دهندهٔ واژگان قرضی است

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: زبان فارسی دومین زبان در دنیا است که بیشترین واژهٔ قرضی را به سایر زبان‌ها داده است. مثلاً ۷۰ الی ۸۰ درصد زبان اردو فارسی است و یا برخی واژه‌های مهم را به سایر زبان‌ها انتقال داده است.

به گزارش «زبان فارسی» و به نقل از خبرگزاری فارس، در نشستی که با حضور مجید ملکی‌تبار رئیس مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما، جمعی از مدیران و پژوهشگران، صبح امروز سه‌شنبه ۲۲ شهریور‌ماه در اتاق جلسات این مرکز بر‌گزار شد، کوروش صفوی استاد زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به تبین نقش «زبان در رسانه» پرداخت.

در ابتدای این نشست دکتر محمود احمدی‌افزادی مدیر‌کل مطالعات رسانه ضمن معرفی دکتر صفوی توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های پژوهشی که در مرکز تحقیقات صورت می‌گیرد ارائه دادند. در ادامه دکتر فاطمه عظیمی‌فرد مدیر گروه زبان و رسانهٔ اداره کل مطالعات رسانه ضمن اشاره به فعالیت‌های انجام شده مرتبط در این حوزه گفت: گروه زبان و رسانه طی ۱۰ سال گذشته در خصوص آسیب‌شناسی زبان و ادبیات فارسی اقدامات متعددی انجام داده است که روند رو به رشد این فرآیند منجر به افزایش بازدهی برنامه‌های فارسی تولیدی مرتبط در بخش‌های گوناگون سازمان شده است. مسلماً با استفاده از نظرات اساتیدی مانند دکتر کورش صفوی پژوهش‌های حوزه زبان می‌تواند کاربردی‌تر گردد.

در ادامه این نشست دکتر صفوی ضمن ارایهٔ توضیحاتی درباره جایگاه زبان و رسانه خاطر نشان کرد: استفاده صحیح از زبان و ایجاد تعامل با مخاطب با دید حداکثری درک ضروریات دنیای امروز، همراه است. زبان فارسی در ۵۰ سال گذشته تغییراتی نسبت به امروز داشته است. به گونه‌ای که مردم ساکن در تهران، شیراز، مشهد، یزد حتی کابل و تاجیکستان همه می‌گویند ما فارسی صحبت می‌کنیم اما آیا این زبان فارسی حقیقی است؟ زبان فارسی گونه‌های جغرافیایی متعددی دارد. این مسئله در زمینه مشاغل نیز می‌تواند عینیت داشته باشد. حتی زبان زنانه و مردانه با یکدیگر فرق می‌کند به عنوان مثال طیف وسیعی از اصطلاحاتی که شما و همکارانتان در صدا و سیما استفاده می‌کنید در سایر مشاغل و یا بیرون از محل کار شما مورد توجه دیگران قرار نمی‌گیرد.

دکتر صفوی افزود، شما وقتی فردی را برای اخبار انتخاب می‌کنید دیگر نمی‌تواند فوتبال گزارش کند. هر چه قدر بتوانیم زبان اجتماعی را خنثی کنیم، ارتباط دقیق‌تر برقرار می‌شود. ما گاهی در برنامه‌های مختلف از هنجارهای زبانی می‌گذریم که در خور توجه است. اگر قرار باشد گزارشگر فوتبال مانند یک ادیب گزارش کند مقبولیت ندارد.
کورش صفوی در پایان گفت: زبان فارسی دومین زبان در دنیا است که بیشترین واژه قرضی را به سایر زبان‌ها داده است. مثلاً ۷۰ الی ۸۰ درصد زبان اردو فارسی است و یا برخی واژه‌های مهم را به سایر زبان‌ها انتقال داده است. از طرفی نیز زبان فارسی خاصیت مونتاژ کردن دارد که در نوع خود بی‌نظیر و استثنایی است. از این دست می‌توان به تلفن‌چی که با استفاده از دو زبان انگلیسی و ترکی و یا درشکه‌چی که به کمک دو واژه روسی و ترکی ساخته شده است اشاره کرد.
در پایان این نشست، دکتر کوروش صفوی به سئوالات حاضران پاسخ داد.

این نوشته با ویراسباز ویرایش شده است.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

One comment

  1. ناشناس
    ۲۸ مرداد ۱۳۹۱ at ۰۵:۰۸

    بابا جان من دست بردار فارسی خودش کلا واژه قرضیه

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *