تلاش ایران برای ثبت زبان فارسی به عنوان هفتمین زبان رایج جهان

تلاش‌های ایران برای ثبت فارسی به عنوان هفتمین زبان رایج بین‌المللی با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در افغانستان و تاجیکستان آغاز شد.

به گزارش «زبان فارسی» و به نقل از خبرگزاری مهر، چندی پیش محمدباقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از تصمیم این سازمان برای همکاری با نهادهای سیاستگذار در دو کشور دیگر فارسی‌زبان (تاجیکستان و افغانستان) برای ثبت فارسی در یونسکو به عنوان هفتمین زبان رایج دنیا خبر داد بود.

همچنین «حسن‌بانو غضنفر» سرپرست وزارت زنان افغانستان نیز خواستار اقدامات جدی کشورهای فارسی‌زبان برای ثبت این زبان در یونسکو به عنوان زبانی بین‌المللی شده بود.

محمدرضا دهشیری، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تلاش‌ها برای ثبت فارسی در یونسکو به عنوان هفتمین زبان رایج بین‌المللی گفت: برنامه‌ریزی برای این اقدام مهم آغاز شده و ما در این مرحله نیازمند کمک رسانه‌ها و به ویژه نخبگان و متخصصان زبان فارسی هستیم.

وی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از طریق دفتر نمایندگی فرهنگی ایران در کشورهای تاجیکستان و افغانستان (دیگر کشورهای فارسی زبان) ابتدا به دنبال جلب نظر نخبگان دانشگاهی برای این مسئله است و بعد از آن قصد داریم این برنامه را در محافل بین‌المللی طرح کنیم.

معاون پژوهشی و آموزشی این سازمان اضافه کرد: روال ثبت یک زبان به عنوان زبان رایج بین‌المللی در یونسکو هم به همین ترتیب است؛ یعنی ابتدا نظر نخبگان و افکار عمومی نسبت به این مسئله بازتاب خواهد یافت و پس از آن روال اداری مسئله در سازمان ملل متحد و سپس یونسکو طی خواهد شد.

دهشیری درباره میزان امیدواری خود و سازمان متبوعش به جای گرفتن زبان فارسی در میان زبان‌های بین‌المللی ثبت شده در یونسکو گفت: این موضوع در حال حاضر و با توجه به گستره کم جغرافیایی کشورهای فارسی زبان و نیز تعداد نسبتاً کم جمعیت گویشوران به این زبان، عملی نیست؛ مگر اینکه کشورهایی مانند هند، ترکیه و ازبکستان هم که جمعیت فارسی زبان قابل توجهی دارند، اعلام کنند که فارسی یکی از زبان‌های عمده و یا رسمی آن‌ها محسوب می‌شود.

وی در عین حال تاکید کرد: تا جایی که من اطلاع دارم در حال حاضر کشورهایی مانند ترکیه و پرتغال برای ثبت زبانشان به عنوان هفتمین زبان رایج بین‌المللی تلاش می‌کنند، اما مسئولان این کشور‌ها هم امیدوارند که طرح‌هایشان تا ۱۰ سال دیگر به سرانجام برسد.

این مقام مسئول در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در همین حال با اشاره به نقش رسانه‌ها در به نتیجه رسیدن چنین تلاش‌هایی، از آن‌ها خواست به صورت جدی از تلاش کشورمان برای جای دادن فارسی در میان زبان‌های رایج بین‌المللی ثبت شده در یونسکو حمایت کنند.

در حال حاضر زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی و فرانسوی ۶ زبان رایج بین‌المللی هستند که در یونسکو هم به ثبت رسیده‌اند.

این نوشته با ویراسباز ویرایش شده است.

 • 0

  Overall Score

 • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

7 comments on “تلاش ایران برای ثبت زبان فارسی به عنوان هفتمین زبان رایج جهان

 1. آرزو
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ at ۱۹:۲۱

  کار مثبتی است.

 2. قاسمی
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ at ۲۲:۵۹

  بسیار از این نظر استقبال می کنم و امیدوارم هرچه زودتر این تلاشها به ثمر برسد.
  چه نوع کمکی از ما بر می آید؟
  بنده مشغول انجام تحقیقات دوره دکتری در زمینه آموزش زبان فارسی میباشم. و مشغول تدرسی زبان پارسی نیزدر اسپانیا هستم.

  • زبان فارسی
   ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ at ۲۱:۱۴

   سلام
   برای همکاری در این زمینه می‌بایست با سازمان نام‌برده شده تماس بگیرید. توجه داشته‌باشید که تارنمای زبان فارسی یک تارنمای مستقل است و متاسفانه اطلاعاتی بیشتر از آن که در متن خبر آمده است نمی‌توانیم در اختیار شما بگذاریم.
   البته در صورتی که علاقه‌مند باشید در زمینه‌‌‌ای مرتبط با زبان‌فارسی مقاله‌ای بنویسید، خوشحال خواهیم شد که آن را منتشر کنیم. می‌توانید مقاله‌های خود را با به‌کارگیری فرم فرستادن مطلب تارنما برایمان بفرستید.

 3. سینا
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۱ at ۱۰:۴۳

  اگر قراره این اتفاق خجسته رخ بده، ای کاش این زبان با اسم اصلیش یعنی پارسی ثبت بشه نه فارسی. به قول دکتر شریعتی: زبان من پارسی ست ولی چون اعراب پ ندارند به آن فارسی می گویند!!!!
  کافیه یکم پیش خودتون فکر کنید… متوجه میشید خیلی مسخره و غیرمنطقیه اسم زبان ما بخاطر نقص یک زبان دیگه، نادرست تلفظ بشه نه؟!!!

 4. ناشناس
  ۱۵ تیر ۱۳۹۱ at ۱۴:۵۶

  فقط با پول شاید بشه چون زبانی که هفتاد هشتاد درصدش عربی ترکی وغیره باشه اصلا نام زبان میشه گذاشت یا نه یه کم عاقلانه فکر کنید

 5. بی نام
  ۱ فروردین ۱۳۹۲ at ۰۱:۲۸

  زبانی که بانابودی زبان های دیگر رسمی بشه زبان نیست تا کی می خواهید نژاد پرست باشید حالا فکر کن صد سال دیگر زبان های دیگر راسرکوب کردید اما بعد از صد سال همه اقوام ساکن ایران جدا شده وجایگاهی که مغول ها در کتاب های درسی دارن فارس ها پیدا میکنند اگه وجود دارید این پیغام را بزارید می خوام پاسخ فارس ها را ببینم

 6. روستایی
  ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ at ۰۱:۴۳

  با درود
  مهربانی کنید وبنویسید در کجای ترکیه مردم به زبان پارسی گفتگو می کنند.

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *