کرسی زبان و ادبیات فارسی در ویتنام افتتاح شد

کرسی زبان و ادبیات فارسی روز پنجشنبه با حضور سید جواد قوام‌شهیدی سفیر ایران در ویتنام و نوین ون کیم معاون دانشگاه هانوی و رییس دپارتمان تاریخ جهان و تنی چند از مسوولان دانشگاه در دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه هانوی افتتاح شد.
به گزارش «زبان فارسی» و به نقل از  ایرنا، نوین ون کیم معاون دانشگاه هانوی در مراسم افتتاح این کرسی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در هانوی و این دانشگاه در طول چند سال گذشته جهت رسیدن به وضعیت کنونی، گفت: خاورمیانه برای اساتید و دانشجویان ویتنامی اهمیت خاصی دارد.
وی افزود: خاورمیانه پلی میان آسیا و اروپاست و ما از طریق آن اروپا و دیگر بخش‌های جهان را می‌شناسیم و از سوی دیگر مهد تمدن‌های مهمی چون بین النهرین و اسلام است.
نوین وین کیم تصریح کرد: تمدن اسلامی در کل و تمدن ایرانی به‌طور خاص در گذشته جهت غنی سازی تمدن جهانی همواره تلاش کرده‌اند و در حال حاضر نیز تلاش مضاعفی برای افزایش شناخت از یکدیگر دارند.
سفیر ایران در ویتنام نیز با تاکید بر اهمیت تشکیل چنین کلاسی آن را نقطه عطفی در روابط فرهنگی دو کشور و دو ملت توصیف کرد و با اشاره به فرهنگ غنی و تمدن دیرینه پارسی، یادگیری زبان فارسی را گام مهم و پتانسیل ارزشمندی برای شناخت مردم و تمدن‌های کشورهای فارسی زبان و بویژه شناخت جغرافیا، تاریخ و فرهنگ ایران دانست.
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد با راه اندازی کلاس زبان و ادبیات ویتنامی در دانشگاه تهران نیز شناخت مردم ایران از ویتنام به تدریج افزایش یابد چرا که قرن حاضر قرن آسیا نامیده شده و آینده متعلق به آسیا خواهد بود و دو کشور ایران و ویتنام در دو سوی قاره بزرگ آسیا با افزایش شناخت خود از یکدیگر می‌توانند به تقویت این قاره کمک کنند.
کلاس زبان و ادبیات فارسی که به اذعان مسوولان دانشگاه با استقبال زیاد دانشجویان، محققان و برخی از پرسنل وزارت خانه‌های مهم ویتنام مانند وزارت امور خارجه مواجه شده، پس از دو سال جای خود را به کرسی ایران‌شناسی خواهد داد.
در حال حاضر کشورهای ژاپن، کره جنوبی، هند، چین و کشورهای عضو اتحادیه آ. سه. آن دارای کرسی خاص خود در این دانشگاه هستند.

این نوشته با ویراسباز ویرایش شده است.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *