شیوهٔ تشخیص خط پیامک‌ها و تعرفهٔ پیامک‌های فارسی و لاتین

از چندی پیش برای تشویق مشترکان به فرستادن پیامک‌ به خط فارسی، تعرفه‌های ارزان‌تری برای این‌گونه پیامک‌ها نسبت به پیامک‌هایی که به خط لاتین فرستاده می‌شوند، در نظر گرفته شد. اما همواره شیوهٔ تشخیص خط و محاسبهٔ تعرفهٔ پیامک‌ها پرسش‌برانگیز بود.

به گزارش «زبان فارسی» و به نقل از ایسنا، پیامک‌هایی که با حرف فارسی شروع شده و با لاتین ادامه پیدا کنند، فارسی محاسبه شده و برعکس اگر پیامکی با زبان لاتین شروع شود و با فارسی ادامه یابد، لاتین محاسبه می‌شود.

همچنین در مورد پیام‌هایی که فقط حاوی اشکال هندسی هستند، اگر زبان گوشی‌ مشترک فارسی باشد، پیامک او فارسی محسوب شده و اگر زبان گوشی لاتین باشد، پیام او لاتین محاسبه می‌شود. پیام‌هایی که با حرف فارسی شروع شده و با شکل یا عدد همراه باشد هم فارسی محاسبه می‌شوند.

به طور خلاصه حرف آغازین پیامک و پس از آن زبان گوشی در تعیین نحوهٔ محاسبهٔ قیمت پیامک تاثیر گذارند.

در حال حاضر تعرفه پیامک‌های لاتین با ۱۶۰ کاراکتر به مبلغ ۲۲۲ ریال و پیام‌های فارسی با حدود ۷۰ کاراکتر به مبلغ ۸۹ ریال است.

این نوشته با ویراسباز ویرایش شده است.

 • 0

  Overall Score

 • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

2 comments on “شیوهٔ تشخیص خط پیامک‌ها و تعرفهٔ پیامک‌های فارسی و لاتین

 1. ناشناس
  ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ at ۱۹:۴۰

  چه سنجه عجیبی ؟ تنها بر اساس حرف نخست !

 2. خواننده
  ۱۳ مرداد ۱۳۹۱ at ۰۴:۳۸

  خیر اینطور نیست. با توجه به جزئیات کدگذاری در حالت فارسی و در حالت کلی زبان های یونیکد اگر یک حرف از پیام فارسی باشد، آن پیام فارسی محاسبه خواهد شد. حال این یک حرف هرکجای متن می تواند باشد.

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *