خطایاب املایی ویرا

خطایاب املایی یکی از پرکاربردترین محصولات جانبی مورد استفاده در انواع نرم‌افزارهای نشر رومیزی و حرفه‌ای است.

به صورت عمومی خطایاب نرم‌افزاری است که کلمات موجود در متن را از نظر املای صحیح ارزیابی کرده و چنانچه کلمه‌ای را غلط ارزیابی کند این کلمه را به همراه فهرستی از کلمات پیشنهادی باز می‌گرداند.

متاسفانه تا کنون خطایاب مناسبی برای استفاده در محیط‌های ویرایشگر معمول (مانند Microsoft Word و یا پورتال‌های وب و کلا نرم‌افزارهای تولید محتوا) به بازار ارائه نشده است. البته شایان ذکر است به غیر از پیچیدگی‌های فنی، مشکلات ناشی از عدم وجود لغت‌نامه‌های معتبر و پوشای فارسی و تغییرات قواعد درست‌نویسی توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز مشکلات توسعهٔ این محصول را دوچندان می‌کرد. اما با تلاش متخصصان و برنامه‌نویسان رباتیک و هوش مصنوعی سپنتا، سرانجام این محصول با کیفیتی متمایز از نمونه‌های مشابه آماده ارائه به بازار شده است.

خطایاب املایی ویرا دارای کامل‌ترین بانک لغات فارسی با بیش از یک‌صدهزار مدخل ریشه‌یابی‌شدهٔ املایی است. این مداخل املایی در طول سه سال گردآوری شده و چندین مرتبه توسط مصححین مرور شده است تا حتی‌الامکان خطای املایی نداشته باشد. همچنین مجهز بودن ویرا به موتور ریشه‌یاب سپنتا که در این محصول به کار گرفته شده است، به ویرا اجازه می‌دهد دامنهٔ وسیعی از لغات انشقاقی فارسی را که ریشهٔ آنها در بانک لغات وجود دارد، شناسایی کند.

ویرا به‌گونه‌ای طراحی شده است که قادر است حجم عظیمی از داده‌های متنی فارسی را که در قالب مستندات مایکروسافت ورد، صفحات وب و یا پایگاه‌های اطلاعاتی ذخیره شده‌اند، با سرعت بالا خطایابی و تصحیح کند. سرعت بالای موتور طراحی‌شده این امکان را فراهم می‌کند که متن‌های چندهزار کاراکتری تنها در جزیی از ثانیه تصحیح شوند.

این خطایاب با سه واسط کاربری مختلف ارائه شده است. این سه واسط عبارتند از:

  • واسط کاربری خانگی (برای نرم‌افزار مایکروسافت ورد، نگارش‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ و ویندوزهای XP و Vista)
  • واسط کاربری خطایابی برخط صفحات وب (وب‌سرویس)
  • واسط کاربری خطایابی ایستای صفحات وب

برای یافتن اطلاعات بیشتر به اینجا بروید.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *