نرم‌افزار نمایه‌سازی خودکار مقالات علمی فارسی ساخته شد

رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری از ساخته شدن نرم‌افزار نمایه‌سازی خودکار عبارات مقالات علمی فارسی خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جعفر مهرداد درباره این نرم‌افزار گفت: نمایه‌سازی منابع علمی در هر زبانی از امور حساس، پیچیده، گران و زمان‌بر محسوب می‌شود که بخش زیادی از نیروهای انسانی را در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی به خود مشغول می‌دارد.

وی دربارۀ روند ساخت این نرم‌افزار بیان کرد: ساخت نرم‌افزار نمایه‌سازی خودکار عبارات مقالات علمی فارسی (مربوط به رشته‌های کشاورزی و علوم وابسته) در سال ‪ ۱۳۸۵‬ از سوی محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی، عضو هیات علمی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز، به صورت طرح اولیه رسالۀ دکتری زبان‌شناسی رایانه‌ای به دانشگاه میسور هندوستان ارائه گردید.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری افزود: این طرح در اواخر سال ‪ ۱۳۸۸‬به پایان رسید و پس از سپری نمودن موفقیت‌آمیز مراحل داوری در تابستان ‪ ۱۳۸۹‬برای اخذ مدرک دکتری پذیرفته شد.

دکتر جعفر مهراد گفت: نرم‌افزار نمایه‌سازی خودکار عبارات مقالات علمی فارسی (فنکسر/ ‪FaNexer‬) که در نوع خود نخستین نمونه برای زبان فارسی است از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج این ارزیابی‌ها بر روی چکیده و متن کامل مقالات با موفقیت همراه بود بدین معنی که سیستم به طور متوسط از عملکردی در حد عملکرد نیروهای متخصص نمایه‌ساز برخوردار بود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار تصریح کرد: از جمله ویژگی‌های برجسته این طرح ایجاد سرعت، دقت و همچنین صرفه‌جویی اقتصادی و پرسنلی قابل ملاحظه است. به عنوان مثال، نصب این نرم‌افزار بر روی یک دستگاه رایانه و مقایسه میزان برونداد آن با برونداد یک نیروی نمایه‌ساز در یک روز کاری ‪ ۸‬ساعته حاکی از سرعت ‪۳۲‬ برابری نرم‌افزار در مقایسه با انسان است. ضمن آن‌که با توجه به تفاوت‌های فردی موجود بین افراد مختلف، نرم افزار دارای یک‌دستی بیشتری نیز هست. از ویژگی‌های دیگر ممتاز این طرح پرداختن به مسائل و مشکلات بنیادین در پردازش زبان فارسی است.

دکتر جعفر مهراد در پایان گفت: این نرم‌افزار از قابلیت تعمیم به حیطه‌های دیگر نیز برخوردار است و با فراهم آمدن پیش‌نیازهای کار و در مراحل بعدی می‌توان نرم افزار را برای مقالات حیطه‌های موضوعی دیگر و با انواع دیگر متون (مانند کتاب، پایان نامه، گزارش و…) تهیه و ارائه نمود. این نرم‌افزار می‌تواند به کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، محققان، دانشجویان و استادان‌، نویسندگان مقالات و ناشران مجلات علمی مرتبط با موضوع تحقیق در تحلیل متنی و شناخت محتوای موضوعی متون و نیز ارائه کلید‌واژه موضوعی کمک شایانی ارایه کند.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *