راه‌اندازي آرشيو وب ملي با همكاري مراكز علمي

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشست علمی آرشیو وب ملی گفت: امیدواریم با همکاری مراکز علمی و فرهنگی به زودی شاهد راه‌اندازی آرشیو ملی کشور باشیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی، علی اکبر اشعری، مشاور فرهنگی رییس جمهور در نشست آرشیو وب ملی با اشاره به وظیفه گردآوری اطلاعات و منابع علمی در کشور گفت: در کتابخانه و آرشیو ملی ایران به دنبال شناسایی راهکاری جدید برای گردآوری منابع فارسی و مرتبط با ایران و جهان هستیم که در این راه‌، گرد آوری منابع وب از جمله دغدغه‌های ماست .

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به آغاز پژوهش در کتابخانه ملی درباره گرد آوری منابع دیجیتال اشاره کرد و افزود: از سال ۱۳۸۸ با توجه به اهمیت این مساله در کشور‌؛ گروه پژوهش‌های فناوری اطلاعات سازمان به پژوهش و مطالعه درباره امکان سنجی تشکیل آرشیو وب و بررسی تجارب کشور‌های دیگر در این زمینه پرداخت که امیدواریم در سال جاری بتوانیم نتایج این تحقیقات را در اختیار پژوهشگران قرار دهیم‌.

در ادامه، فرزانه شادان‌پور، رییس گروه پژوهش‌های فناوری اطلاعات سازمان اسناد و کتابخانه ملی به بیان ویژگی‌های طرح تشکیل آرشیو وب ملی پرداخت و گفت: بررسی ویژگی‌های وب چون پویایی و ناپایداری آن و سرعت بالای تولید محتوا، خصوصا توجه به این امر که بیش از ۷۰ در صد مطالب موجود در وب عمر کمتر از چهار ماه دارند موجب شد، به ارایه طرحی پژوهشی برای گردآوری محتوای فارسی در وب بپردازیم‌.

وی همچنین به تعریف آرشیو وب پرداخت و بر لزوم تدوین سیاست‌‌های بومی شده برای راه‌اندازی این آرشیو تاکید کرد.

دکتر کاظم معتمدنژاد، استاد دانشگاه و پدر علم ارتباطات کشورمان در این جلسه تاسیس این آرشیو را از جمله اقدام‌های مهم در سیر حرکت به سمت جامعه اطلاعاتی دانست و افزود‌: در این راه با دو چالش مهم حقوقی و اخلاقی مواجه هستیم که توجه به اصل آزادی اطلاعات و تصویب قانون مرتبط با آن از جمله راهکارهای حل این مساله است.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *