تلویزیون کشورهای فارسی‌زبان تاسیس شود

در بیانیۀ پایانی نشست سه کشور فارسی‌زبان بر توسعه همکاری‌های در حمل و نقل، تجارت و انرژی همچنین مبارزه مشترک با مواد مخدر، تروریسم و جنایات سازمان‌یافته توافق شد و روسای جمهور سه کشور خواستار تأسیس سریع‌تر تلویزیون مشترک شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، حامد کرزای رئیس‌جمهور افغانستان و امامعلی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان در پایان نشست سه‌جانبه خود که بعدازظهر پنجشنبه در مجموعه سعدآباد تهران برگزار شد، بیانیۀ مشترکی را برای افزایش همکاری‌های سه کشور در موضوعات مختلف به امضاء رساندند.

در بیانیه چهارمین نشست سه کشور فارسی زبان بر ضرورت تسریع در اجرایی شدن توافقات نشست‌های پیشین از جمله همکاری‌ها در بخش‌های حمل و نقل، توسعه تجارت و انرژی برای مبارزه مشترک با مواد مخدر، تروریسم و جنایات سازمان یافته توافق شد.

روسای جمهور ایران، افغانستان و تاجیکستان همچنین بر تأسیس سریع‌تر تلویزیون مشترک، ارتقای سطح همکاری‌های فرهنگی، علمی و آموزشی تأکید کردند.

روسای جمهور سه کشور همچنین توافق کردند که پنجمین اجلاس سران کشورهای فارسی زبان در کابل برگزار شود.

در این بیانیه حامد کرزای و امامعلی رحمان از دکتر احمدی‌نژاد به‌خاطر مهمان‌نوازی و برنامه‌ریزی مناسب اجلاس صمیمانه تشکر و قدردانی کردند.

همکاری‌های مشترک سه جانبه کشورهای فارسی زبان از سال ۱۳۸۵ آغاز شده و تاکنون علاوه بر برگزاری چهار اجلاس سران، ‌شش اجلاس وزیران امور خارجه سه کشور نیز تشکیل شده است.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *