کتاب زبان فارسی و رایانه منتشر شد

تهران – کتاب زبان فارسی و رایانه (‪ ۲‬جلد) برگزیده مقالات از کنفرانس بین‌المللی سالانه انجمن کامپیوتر ایران، کنفرانس مهندسی برق ایران، همایش زبان‌شناسان ایران و کارگاه زبان فارسی و رایانه (تا خرداد ‪ ،(۱۳۸۶‬ به کوشش حسین صامتی و محمود بی‌جن‌خان، انتشار یافت.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا ازسازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) اهمیت روزافزون موضوع رایانه و خط و زبان فارسی در همه زمینه‌های کاربردی و تحقیقاتی و حتی در زندگی عموم مردم به وضوح دیده می‌شود. پراکندگی مقالات و گزارش‌های مربوط به این پژوهش‌ها در منابع مختلف، به خصوص در مجموعه مقالات همایش‌ها و کارگاه‌های پژوهشی، مراجعه به این منابع و تعقیب سیر پیشرفت این پژوهش‌ها را با مشکل مواجه ساخته است. گردآوری مجموعه مقالات حاضر به چند منظور صورت گرفته است: در درجه اول به نظر می‌رسد صرف یکپارچه‌سازی و دسته بندی مقالات مربوط به رایانه و خط و زبان فارسی برای پژوهشگران جوان مفید باشد و با استفاده از این مجموعه مقالات، تصویر جامعی از سیر تحول پژوهش در این زمینه در کشور به آنان ارائه شود. انتشار چنین مجموعه‌ای کمک خوبی به تبیین میزان توان پژوهشی کشور در این زمینه می‌کند و برای برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران پژوهشی کشور، به خصوص در موضوع رایانه و خط و زبان فارسی، راهگشا خواهد بود. در این کتاب، مقالاتی که صرفا در زمینه پردازش سیگنال، مهندسی مخابرات و یا زبان شناسی نظری قلمداد می‌شدند از دستور کار خارج شدند و در حوزه رایانه، مقالاتی انتخاب شده که در آن‌ها ساخت زبان فارسی به نوعی موضوعیت داشته است.

مسئله دیگر در تدوین این مجموعه مقالات، تعیین موضوعات محوری برای دسته بندی مقالات بود. در این‌باره ، با توجه به تعداد مقالات در هر زمینه و نیز ماهیت موضوعی و میان موضوعی مقالات، سرانجام ‪  ۱۰‬موضوع محوری برای دسته‌بندی مقالات تعیین شده است. این دو مجلد در ده بخش تنظیم شده است که عبارت‌اند از پیکره و دادگان، پردازش متن، ریشه‌یاب و خطایاب، ‪ OCR‬ و تشخیص دستخط، ترجمه ماشینی، تبدیل متن به گفتار، بازشناسی گفتار، مدل زبانی در بازشناسی گفتار، سامانه‌های خبره، سایر موضوعات.

این دو مجلد در ‪ ۱۲۷۴‬صفحه و مبلغ ‪  ۱۵۱۵۰۰‬ریال در اختیار دانشجویان و علاقه مندان قرار گرفته است.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *