روز زبان فارسی در تاجیکستان جشن گرفته شد

امسال مراسم روز زبان فارسی که در تاجیکستان زبان تاجیکی خوانده می‌شود، برای نخستین بار در آن کشور به جای ‪ ۲۲‬ ژوییه (‪ ۲۱‬تیر) در پنجم اکتبر (‪ ۱۳‬مهر) برگزار شد.

به گزارش  ایرنا، سال گذشته مجلس تاجیکستان در چنین روزی قانون زبان دولتی (اداری) شدن فارسی تاجیکی را به تصویب رساند و بدین ترتیب طبق بخشنامه‌ای دولتی روز گرامیداشت این زبان از ۲۲ ژوییه به پنج اکتبر (‪ ۱۳‬مهر) تغییر یافت.

این تغییر زمان جشن گرفتن روز زبان رسمی را برخی از نشریه‌های این جمهوری فارسی زبان آسیای میانه، بی‌احترامی به زبان فارسی نامیدند.

علت آن است که سبب تعیین روز ‪  ۲۲‬ژوییه به عنوان روز زبان دولتی این بود که در ‪  ۲۲‬ژوئیه سال ‪ ۱۹۸۹‬در پی تلاش‌های شماری از روشنفکران تاجیک و تظاهرات و گردهمایی جوانان و بحث‌های شدید در مطبوعات تاجیکستان که در آن زمان یک جمهوری شوروی سابق بود، شورای عالی یا پارلمان وقت آن در این روز زبان فارسی تاجیکی را زبان دوم دولتی پس از روسی اعلام کرد.

پیش از آن تنها زبان اداری در تاجیکستان زبان روسی بود ولی در زمان جنگ داخلی در سال ‪ ۱۹۹۴‬میلادی به پیشنهاد نمایندگان دولت واژۀ «فارسی» از متن قانون حذف شد و نام زبان دولتی تاجیکستان تنها «تاجیکی» خوانده شد که این نکته هنگام بررسی طرح قانون جدید زبان دولتی در روز پنجم اکتبر سال ۲۰۰۹ (۱۳ مهر ۱۳۸۹) محل بحث شدیدی بود.

نمایندگان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در پارلمان پافشاری کردند تا دوباره واژه فارسی به کنار واژه تاجیکی افزوده شود ولی چون تعداد آنها بیش از دو نفر نبود، موفق به تصویب این امر نشدند.

عبادالله عاقل‌پور یک کارشناس مسایل زبان تاجیکی در این‌باره می‌گوید:

برخی از تاجیک‌های روس تبار با این قانون مخالف بودند و به این هدف خود رسیدند.

وی تاکید کرد که باور کامل دارم که سرانجام واژه فارسی در کنار واژه تاجیکی به عنوان نام زبان رسمی تاجیکستان ذکر خواهد شد.

عاقل‌پور افزود: امروز آموزش زبان فارسی در تمام مدارس تاجیکستان جاری شده است، با این حال ساعت‌های تخصیص شده برای آموزش این زبان خیلی کم است.

وی تاکید کرد که اگر ما الفبای نیاکان (الفبای فارسی) را در مدارس رواج ندهیم، در شناخت نیاکان و پیشینیان خویش به مشکل برمی‌خوریم.

زبان فارسی از دوران شوروی سابق در تاجیکستان به خط سیریلیک نوشته می‌شود.

همچنین روز پنجم اکتبر که سال گذشته روز زبان دولتی تاجیکستان نامیده شد، روز زادروز امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان نیز هست.

  • 0

    Overall Score

  • ‎رتبه‌بندی خوانندگان‫:‬0 Votes

هم‌رسانی

‎دربارهٔ زبان فارسی

احتمالا به این‌ها نیز علاقه‌مندید:

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *